De danske nattergale og Rued fra Ribe

NSQ-closeup I den forgangne uge afslørede det britiske magasin Gramophone, at deres anmeldere har valgt den danske Nightingale String Quartet til årets Young Artist(s) of the Year. Som Andrew Mellor skriver i det seneste nummer af verdens førende pladetidsskrift:

“Their feeling for the twitching muscles and tendons of Carl Nielsen’s quartet music is bewitching. Their Brahms has true luminosity and their Mendelssohn real strength and pulsating vigour. Their collective tone, particularly on a pianissimo, has a distinctive, inviting tension.”

Men det er hverken Carl Nielsen, Brahms eller Mendelssohns musik, der har givet kvartetten den internationale opmærksomhed, der i denne uge nåede en foreløbig kulmination ved festlighederne i London sammen med navne som James Galway, Riccardo Chailly, Neville Marriner og Leonidas Kavakos. Det er først og fremmest indspilningerne af Rued Langgaards strygekvartetter for det danske pladeselskab Dacapo, der har båret Nightingale String Quartet helt frem i både anmeldere, pladekøbere og koncertgængeres bevidsthed som én af de virkelig interessante, unge strygekvartetter netop nu.

rued_langgaard_quartets_vol3Allerede da den første af de nu ialt tre cd’er med Langgaards kvartetter udkom for to år siden, gik jeg fluks til min reol og faldt Kontra-kvartettens 30 år gamle indspilning. Og efter en kort sammenligning af den 3. kvartet måtte jeg bare overgive mig fuldstændig, selv om der her var tale om fire konservatoriestuderende overfor én af de hæderkronede, danske kvartetter fra min egen ungdom. På den nye indspilning var der pludselig en selvfølgelighed i alle fraser, en kælen for detaljerne og i øvrigt en lydkvalitet, som bragte Langgaards musik op på et helt andet plan end jeg havde hørt før. Kontra-kvartetten havde måske nok en mere umiddelbar, spillemandspræget tilgang til Langgaard, men Nightingale String Quartet arbejdede helt tydeligt ganske anderledes grundigt med alle lag i musikken.

Selvfølgelig fik nattergalenes debut-cd masser af opmærksomhed og anmelderros. Og det fortsatte ikke mindre begejstret, da vol. 2 udkom. Nu er den tredje cd i rækken med alle Rued Langgaards kvartetter så netop kommet på gaden, og der er igen ikke noget at betænke sig på; hvis du vil høre en strygekvartet i virkelig international topklasse spille musik, som de kender helt ned i de mindste detaljer, så er kombinationen Nightingale String Quartet og Rued Langgaard et ualmindeligt godt svar på en ledig eftermiddag foran højttalerne.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme: Overlay by Kaira